Ergonómia 2013 / Digitálny podnik 2013
Špičkové technológie významne ovplyvňujú smerovanie ergonómie v 21. storočí. Aj keď klasické prístupy sú momentálne presnosťou riešení neprekonané, veľkým prínosom digitálnych nástrojov je ich možnosť vizualizácie, rýchlosť realizácie aproximatívnych analýz, možnosť simulácie, implementácia do komplexného technického riešenia v kontexte produktivity, kvality alebo logistiky a pod. Aj to boli dôvody, prečo sme tento ročník konferencie Ergonómia 2013 spojili s konferenciou Digitálny podnik 2013. Ďalším z dôvodov bolo aj to, že mnohé digitálne technológie, ktoré sa momentálne v praxi požívajú majú prioritné uplatnenie práve v oblasti ergonómie. Uplatňovanie ergonómie v podnikovej praxi by malo byť v rámci komplexných riešení so systémovou podporou ergonomických programov.
Na konferencii vystúpili ergonómovia popredných automobilových producentov (Volkswagen Slovakia, a.s., PSA Peugeot Citroen Slovakia, s.r.o., KIA Motor Slovakia, s.r.o., Škoda Auto, a.s. Mladá Boleslav), pracovných zdravotných služieb (ProBenefit, s.r.o.) ako aj univerzitných pracovísk (MtF STU Bratislava so sídlom v Trnave a TU v Košiciach).
Okrem toho v spoločnej sekcii vystupovali zástupcovia spoločností EKOM, s.r.o., TOMRA Sorting, s.r.o., TRW Automotive, s.r.o. či SOVA Digital, a.s.
V rámci konferencie sme v spolupráci s našim partnerom CEIT, a.s divízia Digitálny podnik pripravili workshop s názvom Projektujte zdravé a produktívne pracoviská. V rámci workshopu sa účastníci mali možnosť zoznámiť s detailným ergonomickým projektovaním pracovísk pod názvom CEIT ErgoDesign, vyskúšať si prácu so softvérom Tecnomatix, či vyskúšať si využitie technológie CAVE v ergonómii.
Konferencia sa uskutočnila v príjemnom prostredí hotela Holiday Inn v Žiline a okrem odborných sekcií mali účastníci možnosť využiť príjemné večerné posedenie na neformálne rozhovory. Druhý deň workshopov bol realizovaný v novootvorených priestoroch spoločnosti CEIT, a.s, kde bola jedinečná možnosť pozrieť si najnovšie digitálne technológie v laboratóriu ZIMS (Žilinský inteligentný výrobný systém).
Hlavní partneri konferencie boli: CEIT, a.s. , SES, o.z., SOVA Digital, a.s.