Ako prebiehala konferencia Digitálny podnik 2013 / Ergonómia 2013?
Aj tento rok spoločnosť CEIT a.s. – divízia Digitálny podnik v spolupráci so Slovenskou ergonomickou spoločnosťou a spoločnosťou SOVA Digital organizovala konferenciu Digitálny podnik 2013 / Ergonómia 2013. Už šiesty ročník tohto podujatia sa niesol v duchu myšlienky: „Realizujte vaše vízie pre dlhodobý úspech.“ Tohtoročnej konferencie sa zúčastnilo viac ako 100 účastníkov.
Konferencia sa konala v dňoch 28. a 29.05.2013. Prvý deň bol rozdelený do dvoch sekcií prednášok (projektovanie a ergonómia), v rámci sprievodných aktivít si účastníci mohli prezrieť prezentácie zaujímavých riešení a pre voľnú diskusiu a nadviazanie nových pracovných kontaktov mohli využiť spoločenský večer. Zaujímavá tombola, ochutnávka vína, hudba a tanec spríjemnili záver prvého dňa konferencie, ktorý prebehol v priestoroch hotela Holiday Inn v Žiline. Druhý deň vyústil do prezentácie spoločného výskumného a vývojového pracoviska ZIMS – Zilina Intelligent Manufacturing System. V rámci tohto dňa, ktorý účastníci strávili v novootvorenej budove CEIT II, prebehli paralelne tri workshopy.
Ktoré významné spoločnosti sa zúčastnili konferencie?
Tohtoročnej konferencie Digitálny podnik sa zúčastnili zástupcovia z významných priemyselných spoločností. Patrili medzi ne napr. Volkswagen Slovakia, a.s., Bratislava; ŠKODA AUTO, a.s., Mladá Boleslav; Continental Matador Rubber, s.r.o., Púchov; Continental Matador Truck Tires, s.r.o., Púchov; Nemak Slovakia, s.r.o., Žiar nad Hronom; SIEMENS, s.r.o., Bratislava; Ekom, s.r.o., Piešťany; TRW Automotive (Slovakia), s.r.o., Nové Mesto nad Váhom; PSA Peugeot Citroën Slovakia, s.r.o., Trnava; INA Kysuce, a.s. Kysucké Nové Mesto; SOVA Digital, a.s., Bratislava; Plastic Omnium Auto Exteriors, s.r.o., Lozorno; STM Power, a.s.; Dubnica nad Váhom; KINEX BEARINGS, a.s., Bytča; HOPI SK, s.r.o., Pezinok; KOSTAL CR, s.r.o., Zdice; KM Flight Research and Training, s.r.o., Banská Bystrica; Adecco, s.r.o., Bratislava; SAS Automotive, s.r.o., Bratislava; TECHNODAT, CAE-systemy s.r.o., Trenčín; Tatravagónka, a.s., Poprad; Kia Motors Slovakia, s.r.o., Teplička nad Váhom; TOMRA Sorting, s.r.o., Pezinok; S&T Slovakia s.r.o., Bratislava.
Zúčastnili sa aj zástupcovia pracovných zdravotných služieb a univerzít, ako: ALW, s.r.o., Topoľčany, Pro Benefit, s.r.o., Púchov, ATH Bielsko-Biala, Poľsko; Slovenská technická univerzita v Bratislave; Technická univerzita v Liberci, Česká republika; Technická univerzita vo Zvolene; Žilinská univerzita v Žiline; Západočeská univerzita v Plzni, Česká republika.
Riešené témy konferencie
Tento rok sa témy konferencie niesli v dvoch hlavných líniách, a to projektovanie a ergonómia.
V rámci spoločného bloku v úvodnej prednáške profesor Gregor predstavil budúcnosť riešení digitálneho podniku. Nasledujúce prednášky sa venovali aplikácií nástrojov digitálneho podniku v rôznych významných spoločnostiach. Odzneli témy venujúce sa napr. automatickému logistickému systému, aplikácie ergonomických simulácií, využitiu nástrojov digitálneho podniku v ergonómii a logistike, a pod.
V sekcii projektovanie sa zástupcovia jednotlivých spoločností podelili o svoje skúsenosti s implementáciami riešení Digitálneho podniku, t.j. boli prezentované niektoré projekty divízie Digitálny podnik v spoločnostiach ako EKOM, s.r.o., TOMRA Sorting, s.r.o., TRW Automotive Slovakia, s.r.o., Continental Matador Truck Tires, s.r.o. a pod.
V sekcií ergonómia sa podelili so svojimi skúsenosťami s hodnotením ergonómie zástupcovia spoločností KIA Motors Slovakia, s.r.o., Škoda Auto, a.s., PSA Peugeot Citroën Slovakia, s.r.o., Volkswagen Slovakia, a.s. Zároveň si účastníci vypočuli prednášky venujúce sa témam aplikácie technológie virtuálnej reality v procese riadenia rizík, virtuálnej realite a digitálnym modelom človeka v ergonómií a v závere o výhodách digitálnem ergonomického projektovania pred nábehom výroby.
Aké workshopy čakali na účastníkov druhého dňa konferencie?
V rámci workshopu „Projektujte zdravé a produktívne pracoviská“, ktorý sa konal v spoločnom pracovisku ZIMS, si účastníci osvojili prácu so softvérom Tecnomatix, spoznali možnosti rýchlych hodnotení ergonómie s využitím tohto systému a pochopili ako detailne naprojektovať pracovisko s dôrazom na zásady ergonómie a v zmysle prístupu CEIT ErgoDesign. Účastníci sa v druhej časti workshopu pokúsili identifikovať riziká z pohľadu ergonómie a bezpečnosti pri práci s využitím technológie CAVE.
Následne na worskhope „Nový layout – výsledok jediného pracovného stretnutia“ bol predstavený interaktívny projekčný systém CEIT Table, ktorý je výsledkom vlastného vývoja v spoločnosti CEIT. Účastníci workshopu si vyskúšali prácu so systémom CEIT Table na modelových prípadových štúdiách z reálnych podmienok výroby, a vstupovali tak priamo do diania samotného workshopu. Účastníci si mohli overiť projekčné zručnosti pri projektovaní novej výrobnej dispozície, tvorbe jednotlivých variantov a ich vyhodnocovaní s podporou systému CEIT Table. Získali tak novú skúsenosť s inovatívnym prístupom k projektovaniu výrobných a logistických systémov. Do szstému CEIT Table bola v tomto roku implementovaná aj funkcionalita podorujúca ergonomické riešenia na báye metódz KIM.
V rámci tretieho workshopu „Naprojektujte si efektívne vlastný sklad“, bol lektorom zo spoločnosti SOVA Digital, a.s. predstavený nový prístup pre projektovanie skladového hospodárstva s využitím riešení Siemens. S využitím jednotlivých high technológií účastníci reálne vstúpili do diania samotných workshopov a odniesli si nové vedomosti, skúsenosti a znalosti o tom, čo ponúkajú pokrokové prístupy a technológie dnešnej doby.